Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Czy wiesz, że wystarczy raptem 10 sekund aby wstępnie ocenić człowieka? Nasza podświadomość nie bywa jednak sprawiedliwa – to, na co patrzy, to przede wszystkim strój i mowa ciała. Kompetencje i doświadczenie, w pierwszej ocenie odchodzą natomiast na dalszy plan. Właśnie dlatego odpowiedni ubiór na rozmowę kwalifikacyjną jest równie ważny, co Twoje CV. Ma być elegancki, budzący zaufanie i odpowiadający wymogom dress-codu przyszłego pracodawcy. Zatem jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Czy istnieje jeden, uniwersalny strój, który sprawdzi się w każdym miejscu?

Kultura firmy

Niestety nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na pytanie „jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną”. Strój bowiem uzależniony jest od charakteru firmy i stanowiska, na jakie aplikujesz. Inną kulturę firmy mają banki, inną międzynarodowe korporacje, a jeszcze inną małe start-upy. W każdym razie jakąś kulturę, choć nie zawsze skodyfikowaną, ma każda firma – bez względu na to, czy mówimy o sklepie spożywczym, dużej sieciówce odzieżowej czy globalnym graczu z miliardowym przychodem rocznym. Skąd zatem wiedzieć jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Przede wszystkim nasz strój powinien być czysty, wyprasowany i schludny – to nadrzędna, uniwersalna zasada. Druga zasada – lepiej ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną zbyt elegancko niż zbyt luźno. A czy są jakieś inne zasady? Oczywiście. Przede wszystkim naszym strojem zawsze powinniśmy wzbudzać zaufanie, bo cecha ta jest niezmiernie ważna dla każdego pracodawcy. Z racji tego, w przypadku Pań niedopuszczalne są sukienki czy bluzki z głębokim dekoltem i wyciętymi plecami. Ramiona również powinny być zakryte, dlatego bluzki na ramiączkach nigdy nie będą dobrym rozwiązaniem.

Jaki dół?

Może trochę przekornie, ale kwestię stroju na rozmowę kwalifikacyjną rozpoczniemy właśnie od dołu, czyli od nóg. Często bowiem wychodzimy z założenia, że w przypadku tych, możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. W przypadku Panów, wspomnianym szaleństwem i zarazem największym grzechem są zazwyczaj niedopasowane do ubioru skarpetki. Skarpetki wzorzyste, krzykliwe, czy kolorowe wbrew pozorom widać – szczególnie gdy siedzimy. Będziemy szczerzy - wyglądają one komicznie w zestawieniu ze skórzanymi butami i garniturem. Dlatego panowie powinni starać się wybierać skarpetki w kolorze zbliżonym do garnituru. A co z „dolnym”, damskim ubiorem na rozmowę kwalifikacyjną? Panie bardzo często bagatelizują kwestię rajstop i butów. Decydując się na spódnicę czy sukienkę wybierają rajstopy zbyt grube czy nawet wzorzyste. Te, nawet zimą, powinny być  cienkie i najlepiej w kolorze cielistym. Buty powinny natomiast zawsze zasłaniać palce oraz nie być za wysokie – przyjmuje się, że maksymalny obcas to 7 cm. Jeżeli chodzi o rodzaj butów – należy go oczywiście dopasować do reszty stroju. W grę wchodzą szpilki, baleriny bądź sztyblety. Kozaki czy ciężkie trapery, nawet zimową porą, będą wyglądać zbyt „topornie” i zaburzać całą stylizację.

Jaka góra?

„Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną” to bodaj najczęstsze pytanie, które wpisujemy w wyszukiwarkę internetową w związku z uzyskaniem zaproszenia na spotkanie. Gdy emocje już opadają, szukamy propozycji strojów, które byłyby eleganckie i w dobrym tonie. W większości przypadków, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest klasyczny strój biznesowy. Panie mogą zatem postawić na odpowiednik męskiego garnituru czyli kostium. Najlepiej klasyczny i w stonowanym kolorze. Taki kostium zestaw z jednolitą elegancką koszulą, szpilkami i np. srebrną biżuterią w postaci dyskretnych kolczyków czy zegarka. Jeżeli natomiast ubiegasz się o stanowisko kreatywne, możesz pozwolić sobie na dozę szaleństwa. Możesz np. założyć koszulę z delikatnym wzorem bądź w bardziej wyróżniającym się kolorze (bordo czy butelkowa zieleń). A jeśli nie wyróżniająca koszula, to  mniej klasyczny kostium – np. w pepitkę. Strój na rozmowę kwalifikacyjną może również składać się z klasycznej garsonki. Decydując się na nią wybieraj jednak spódnice o długości lekko powyżej kolan, o kroju ołówkowym. A czy alternatywę może stanowić sukienka? Jasne! Pod warunkiem, że mówimy o klasycznej, biznesowej sukience w stonowanym, najlepiej czarnym kolorze i o prostym kroju. Jeżeli na rozmowę kwalifikacyjną zamierzasz ubrać sukienkę, nie zapomnij jednak o marynarce. Dla kontrastu, w przypadku czarnej sukienki, wybierz marynarkę białą bądź szarą. 

A co z Panami?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną ma Pan? Mężczyźni mają zdecydowanie łatwiej niż kobiety, bowiem w ich przypadku istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie. Mowa oczywiście o garniturze. Najlepiej w stosowanym, ciemnym kolorze i o klasycznym kroju. Bardzo ważną kwestią jest również dobór odpowiedniej koszuli. Ta, zawsze musi idealnie leżeć, bowiem w za dużej będziemy wyglądać jak w worku, natomiast za mała może rozchodzić się na boki. Najlepsze będą koszule białe o kroju slim, czyli dopasowanym do sylwetki. Panowie o niezbyt smukłej sylwetce czy z lekko wystającym brzuszkiem powinni natomiast wybierać koszule o kroju regular. W nich będą się czuć zdecydowanie bardziej komfortowo, zachowując przy tym pełną swobodę ruchów.  Nieodłącznym elementem męskiego stroju na rozmowę kwalifikacyjną jest również krawat. Stanowi on dopełnienie profesjonalnego wizerunku mężczyzny, dlatego jest konieczny w przypadku ubiegania się o kierownicze stanowiska. Krawat powinien być zawsze przynajmniej o jeden ton ciemniejszy od koszuli i jednolity, a przynajmniej bez żadnych dużych wzorów. 

Co ważne?

Odpowiadając na pytanie „jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną” bardzo często zapominamy jednak o wygodzie. Styl i elegancki wygląd to bowiem nie wszystko. Liczy się również to, abyśmy czuli się dobrze, pewnie i zachowali pełną swobodę ruchów. Strój na rozmowę kwalifikacyjną ma zatem dopinać nasz wizerunek, podkreślać nasze cechy i doświadczenie, a nie stanowić jedynie nasze przebranie. Pamiętajmy również, że aplikując na niższe stanowiska, na przykład kasjera czy sprzedawcy, możemy sobie pozwolić na odrobinę luzu. W ich przypadku, zamiast kostiumu, możemy postawić na czarne materiałowe spodnie (czy nawet czarne jeansy) oraz białą bawełnianą koszulkę. Nie zapominajmy jednak o marynarce. Ta, jest kluczowym elementem na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. 

Podoba mi się! (0)
Musisz być zalogowany aby polubić post. Zaloguj się

Zobacz Popularne artykuły